CCTVPLANNER.IO · SLOVNÍK · 56 POJMŮ
Slovník CCTV terminologie: 56 pojmů z oblasti bezpečnostních kamer
Každý pojem z oblasti CCTV, který potřebujete znát - srozumitelně vysvětleno instalatéry a integrátory z praxe. Od základního hardwaru (NVR, DVR, PoE) přes optické parametry (FOV, lux, varifokální) a AI analytiku (IVS, překročení čáry, LPR) až po standardy (ONVIF, krytí IP, DORI). Používejte tuto referenci při čtení katalogových listů, sestavování zadání nebo návrhu systémů.
Přejít na písmeno
A
2 TERMSAnalogové CCTV
Tradiční technologie dohledu, která přenáší video jako analogový signál po koaxiálním kabelu do DVR. Analogové kamery mají typicky nižší rozlišení (D1, 960H) než IP kamery a postrádají síťové funkce, jako je vzdálený náhled, kompatibilita s ONVIF nebo vestavěná analytika. Moderní varianty HD-over-coax (TVI, CVI, AHD) rozšiřují analogové systémy na 1080p+ bez nutnosti přepojování.
Automatická clona
Motorizovaná clona objektivu, která automaticky upravuje otevření pro udržení konstantní expozice při změnách okolního světla. Auto-iris (DC-iris nebo P-iris) je nezbytný pro venkovní kamery vystavené proměnlivým denním podmínkám. Brání přeexponovaným polednim snímkům a podexponovaným večerním záběrům. Objektivy s pevnou clonou se spoléhají na elektronickou závěrku kamery a jsou omezeny na kontrolované vnitřní osvětlení.
B
2 TERMSBLC (kompenzace protisvětla)
Nastavení expozice, které zesvětluje tmavé subjekty před silným zdrojem světla, jako je osoba stojící ve dveřích s jasným sluncem za zády. BLC obětuje detail pozadí, aby správně exponovalo popředí. Pro složitější scény použijte raději WDR (Wide Dynamic Range), který zachovává jak světla, tak stíny.
Bezdrátová (Wi-Fi) kamera
Kamera, která se připojuje k síti přes Wi-Fi místo Ethernetu, čímž odpadá potřeba datové kabeláže - i když napájení stále vyžaduje buď blízkou zásuvku, nebo solární/bateriové řešení. Bezdrátové kamery fungují pro rezidenční a malopodnikové instalace, ale jsou méně spolehlivé než kabelové PoE pro profesionální dohled: zahlcení Wi-Fi, omezení dosahu a bezpečnostní rizika (slabé konfigurace WPA) činí Ethernet standardem pro seriózní nasazení.
D
6 TERMSDatový tok
Objem komprimovaných videodat za sekundu, měřený v kb/s nebo Mb/s. Vyšší datový tok znamená lepší kvalitu obrazu, ale více úložiště a šířky pásma. CBR (konstantní datový tok) dává předvídatelné velikosti souborů, VBR (variabilní) se přizpůsobuje složitosti scény pro lepší kvalitu při stejné průměrné velikosti. Smart codec módy snižují datový tok během statických scén.
DDNS (Dynamic DNS)
Služba, která mapuje měnící se veřejnou IP adresu na pevný hostname. Umožňuje vzdálený přístup k NVR a kamerám na rezidenčních nebo malopodnikových připojeních bez statických IP. DDNS je z velké části nahrazován P2P cloudovými službami (Hik-Connect, EZVIZ, Dahua DMSS), které procházejí přes NAT bez přesměrování portů.
DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification)
Standard EN 62676-4 definující, jak daleko kamera vidí pro každý úkol dohledu na základě hustoty pixelů na subjektu: 25 PPM pro detekci, 63 pro pozorování, 125 pro rozpoznání a 250 pro identifikaci. DORI vzdálenost závisí na rozlišení, velikosti snímače a ohniskové vzdálenosti - a je to správná metrika do zadávací dokumentace místo obecných tvrzení o megapixelech.
Zjistit víceDVR (Digital Video Recorder)
Rekordér pro analogové a HD-over-coax kamery. DVR přijímají BNC vstupy, kódují video do H.264/H.265 a ukládají záznam na interní HDD. Moderní hybridní DVR podporují i několik kanálů IP kamer. Nejlepší pro modernizaci stávající koaxiální kabeláže; pro nové instalace použijte NVR s PoE.
Detekce překročení čáry
Pravidlo IVS, které spustí alarm, když objekt překročí virtuální čáru nakreslenou v pohledu kamery, v jakémkoli směru. Běžné použití zahrnuje perimetrické alarmy, počítání vstupů v retailu a monitorování jednosměrných koridorů. Překročení čáry je spolehlivější než základní detekce pohybu, protože ignoruje statické změny scény.
Detekce pohybu
Základní analytická funkce, která spouští záznam nebo upozornění, když se mění pixely mezi snímky. Detekce pohybu na základě pixelů generuje mnoho falešných poplachů z deště, listí, světel a stínů. AI vylepšená detekce pohybu (Hikvision AcuSense, Dahua WizSense) klasifikuje lidi a vozidla, čímž potlačuje rušivé detekce.
F
1 TERMFOV (zorné pole)
Úhel, který kamera vidí, měřený ve stupních. Dáno ohniskovou vzdáleností objektivu a velikostí snímače - nikoli rozlišením. Objektiv 2,8 mm na snímači 1/3" dává ~110° horizontální FOV; objektiv 12 mm dává ~30°. Širší FOV pokrývá větší plochu s menším detailem; užší FOV zachytí více detailu na dálku.
Zjistit víceH
6 TERMSH.264 (AVC)
Dominantní standard video komprese od ~2010 do ~2020 a stále široce podporovaný. H.264 nabízí dobrou kvalitu při středních datových tocích a je univerzálně kompatibilní s prohlížeči, mobilními aplikacemi a staršími NVR. Nová nasazení stále více používají H.265 pro ~50% menší soubory při stejné kvalitě.
H.265 (HEVC)
Nástupce H.264, který komprimuje video na zhruba poloviční velikost souboru při stejné vizuální kvalitě. H.265 je nyní standard u IP kamer 4MP+ a podporují ho všechny současné NVR, ale starší DVR a starší klientské aplikace ho nemusí dekódovat. Smart varianty (H.265+) dále komprimují statické scény.
HDD (pevný disk)
Diskové úložiště v NVR a DVR, dimenzované v TB. Používejte disky pro nepřetržitý záznam (WD Purple, Seagate SkyHawk) určené pro 24/7 zápis - běžné desktopové disky předčasně selhávají při kontinuálním záznamu. Konfigurace RAID chrání proti selhání jednoho disku u kritických instalací.
HDMI výstup
Video výstup na NVR nebo DVR, který se připojuje přímo k lokálnímu monitoru pro živý náhled a přehrávání bez samostatného počítače. Moderní NVR nabízejí dvojité HDMI pro vícemonitorové video stěny a 4K výstup pro velké displeje.
Hustota pixelů (PPM)
Počet pixelů kamery pokrývajících jeden metr subjektu v dané vzdálenosti, měřený v pixelech na metr (PPM). Hustota pixelů určuje, jaký úkol dohledu je dosažitelný - 25 PPM pro detekci, 63 pro pozorování, 125 pro rozpoznání, 250 pro identifikaci (dle EN 62676-4). Správná cílová hodnota PPM řídí výběr a umístění kamer.
Zjistit víceHD-TVI / HD-CVI / AHD
Tři konkurující si standardy pro přenos HD videa (1080p-8MP) přes stávající analogovou koaxiální kabeláž - užitečné pro modernizaci starších instalací bez přepojování. HD-TVI (Hikvision, přidružený k ONVIF), HD-CVI (Dahua) a AHD (korejského původu) jsou vzájemně nekompatibilní na úrovni protokolu, takže kamera a DVR musí být ze stejné rodiny.
I
3 TERMSInfračervené (IR) osvětlení
Neviditelné světlo o vlnové délce 850-940 nm vyzařované LED diodami namontovanými na kameře pro osvětlení scén v noci. IR dosah je uváděn v metrech (např. 30 m, 50 m), ale skutečná vzdálenost závisí na odrazových plochách, montážním úhlu a chování IR-cut filtru. Smart IR upravuje intenzitu po zónách, aby zabránil přeexponování blízkých subjektů.
IP kamera
Digitální kamera, která přenáší komprimované video přes Ethernet nebo Wi-Fi síť. IP kamery podporují napájení PoE, kompatibilitu s ONVIF, analytiku v kameře a rozlišení od 2MP do 32MP+. Jsou standardní volbou pro nové instalace, nahrazují analogové kamery, které závisí na koaxiální kabeláži a vyhrazených DVR.
IVS (inteligentní video dohled)
Analytika v kameře, která detekuje konkrétní chování - vniknutí, překročení čáry, potulování, ponechané předměty - a spouští alarmy nebo záznamy. Moderní IVS používá AI v zařízení (Hikvision AcuSense, Dahua WizSense) pro odfiltrování zvířat, listí a stínů, které by jinak vyvolaly falešné poplachy u systémů pouze s detekcí pohybu.
K
6 TERMSKonektor BNC
Bajonetový koaxiální konektor používaný k zakončení kabelů analogových a HD-over-coax (TVI/CVI/AHD) kamer u DVR. BNC konektory jsou krimpovací nebo navinovací, dostupné v 50Ω (vzácně v CCTV) a 75Ω (standard). IP kamerové instalace používají RJ45.
Kabel Cat5e / Cat6
Ethernetová kabeláž s kroucenou dvojlinkou používaná pro přenos IP videa a napájení PoE mezi kamerami a síťovým switchem nebo NVR. Cat5e podporuje gigabitový Ethernet do ~100 m, Cat6 přidává lepší odolnost proti rušení a je preferován pro nové instalace a delší PoE trasy. Venkovní úseky vyžadují stíněné varianty (STP/FTP) a plášť odolný proti UV.
Koaxiální kabel
Stíněný měděný kabel (typicky RG-59 nebo RG-6), který přenáší analogové a HD-over-coax videosignály z kamery do DVR. Maximální délka trasy je zhruba 300 m pro standardní analog a 500 m+ pro HD-TVI/CVI. Koaxiál nedokáže přenášet PoE, takže každá kamera potřebuje samostatné napájení - klíčový důvod, proč nové instalace upřednostňují Cat6.
Kamera Den/Noc
Kamera s IR-cut filtrem, který přepíná mezi barevným (denním) a černobílým (nočním) režimem. Filtr blokuje infračervené světlo během dne pro zachování věrnosti barev, poté se při slabém osvětlení mechanicky odsune, aby IR osvětlení dosáhlo na snímač. Toto je standard prakticky u všech moderních venkovních IP kamer.
Krytí IP (Ingress Protection)
Dvojciferný kód popisující odolnost proti prachu a vodě. První číslice (0-6) označuje pevné částice, druhá (0-9) kapaliny. Pro venkovní kamery uvádějte minimálně IP66 (prachotěsné, odolné proti silným proudům vody), IP67 přidává krátkodobé ponoření. Zkombinujte s krytím IK pro odolnost proti nárazu v zónách náchylných k vandalismu.
Konektor RJ45
8pinový modulární konektor používaný pro zakončení Ethernetové kabeláže u IP kamer, síťových switchů a NVR. RJ45 venkovních kamer by měly být uvnitř venkovních montážních krabic nebo používat stíněné venkovní konektory s gumovými průchodkami pro zabránění korozi.
L
2 TERMSLPR / ANPR (rozpoznávání SPZ)
Specializované kamery a analytika, které čtou SPZ vozidel. LPR kamery používají objektivy s dlouhou ohniskovou vzdáleností, rychlejší závěrky a vyhrazené IR osvětlení naladěné na retroreflektivitu SPZ. Efektivní LPR vyžaduje pečlivý úhel (≤30° od kolmice ke značce), správnou montážní výšku a vyhrazenou kameru na pruh - ne univerzální dome.
Lux
Jednotka měřené intenzity světla. Jasné slunce má ~100 000 lux, kancelářské osvětlení ~500 lux, úplněk ~0,1 lux, zatažená bezměsíčná noc <0,001 lux. Katalogové listy kamer uvádějí minimální osvětlení v lux - snímače třídy Starlight zachycují barevné obrazy až do 0,005 lux, hluboko pod tradičními kamerami, které přepínají do černobílého IR režimu mnohem dříve.
M
2 TERMSMegapixel (MP)
Rozlišení obrazu měřené v milionech pixelů. 2MP (1920×1080) je HD, 4MP (2560×1440) je moderní minimum pro forenzní detail, 8MP (3840×2160) je 4K Ultra HD. Více megapixelů zvyšuje úložiště a šířku pásma - přizpůsobte rozlišení skutečným DORI požadavkům, ne maximální specifikaci.
Multiplexer
Starší zařízení, které kombinovalo více feedů z analogových kamer do jednoho rekordéru nebo monitoru. Multiplexery byly standardem v systémech před DVR, moderní NVR zvládají multiplexování kanálů interně a tento pojem je dnes většinou historický.
N
2 TERMSNoční vidění
Schopnost kamery zachytit použitelné obrazy při slabém osvětlení. Běžné přístupy zahrnují IR-LED osvětlení (černobílý noční pohled), snímače třídy Starlight (barva při téměř tmě), bílé reflektory (plná barva, ale viditelné pro subjekty) a termální zobrazování (žádné světlo není potřeba). Každý má kompromisy v dosahu, věrnosti barev a viditelnosti.
NVR (Network Video Recorder)
Rekordér, který zachycuje, ukládá a spravuje video z IP kamer přes Ethernet. NVR zvládají vysoká rozlišení (4K+), vestavěný PoE pro přímé napájení kamer a integrují se s analytikou v kameře. Náhrada za starší DVR ve všech nových instalacích kromě modernizací, kde musí být využit stávající koaxiální kabel.
O
4 TERMSOhnisková vzdálenost
Vzdálenost v milimetrech od optického centra objektivu ke snímači kamery. Kratší ohniskové vzdálenosti (2,8-3,6 mm) dávají širokoúhlé pohledy pro pokrytí na krátkou vzdálenost; delší ohniskové vzdálenosti (12-25 mm a více) dávají teleobjektivové pohledy pro identifikaci na dlouhou vzdálenost. Varifokální objektivy umožňují nastavit ohniskovou vzdálenost na místě bez výměny objektivu.
Zjistit víceObjektiv
Optická sestava, která zaostřuje světlo na snímač. CCTV objektivy jsou kategorizovány podle ohniskové vzdálenosti (pevné nebo varifokální), clony (clonové číslo) a typu závitu (deskový M12, CS-mount, C-mount). Výběr objektivu určuje zorné pole a DORI vzdálenost - často důležitější než rozlišení kamery.
ONVIF
Open Network Video Interface Forum - průmyslový standard, který umožňuje kamerám a rekordérům od různých výrobců spolupracovat. ONVIF Profile S pokrývá základní streaming, Profile T přidává H.265 a analytiku v kameře, Profile G pokrývá záznam a přehrávání. Před mícháním značek vždy ověřte podporu profilů ONVIF.
Odolný proti vandalismu (krytí IK)
Specifikace odolnosti proti nárazu pro kryty kamer, hodnocená IK00-IK10. IK10 (nejvyšší civilní úroveň) odolá pádu hmoty 5 kg z výšky 40 cm - dostatečné pro schodiště, parkovací patra a veřejná WC. Zkombinujte s krytím IP pro venkovní instalace náchylné k vandalismu.
P
4 TERMSPoměr stran
Poměr šířky obrazu k výšce. Většina moderních CCTV kamer používá 16:9 (širokoúhlý) pro obecné pokrytí, 4:3 (starší) pro starší systémy nebo 1:1 (čtvercový) pro stropní vícesnímačové kamery. Poměr stran ovlivňuje, jak se zorné pole mapuje na scénu a kolik vertikálního detailu je zachyceno.
PTZ (Pan-Tilt-Zoom)
Motorizovaná kamera, která dokáže pootáčet vodorovně, naklánět svisle a opticky přibližovat pod kontrolou operátora nebo podle naplánované obhlídky. PTZ pokryjí velké otevřené plochy s jednou kamerou, ale sledují jen jeden směr najednou - statická dome pokryje zbytek. PTZ s automatickým sledováním sledují detekovaný pohyb automaticky.
PoE (Power over Ethernet)
Napájení a data dodávaná přes jediný kabel Cat5e/Cat6, čímž odpadají samostatné zdroje napájení kamer. PoE 802.3af poskytuje 15,4 W (standardní kamery), PoE+ 802.3at poskytuje 30 W (PTZ, dome s vysokým IR) a PoE++ 802.3bt poskytuje 60-90 W (vyhřívané venkovní PTZ). Maximální délka kabelu je ~100 m na segment.
Progresivní snímání
Režim snímání, který zaznamenává plné snímky v jednom průchodu, čímž odstraňuje artefakty prokládání (hřebenovité okraje na pohyblivých subjektech) starších prokládaných kamer. Všechny moderní IP kamery používají progresivní snímání, prokládané video naleznete jen u starších analogových systémů.
R
3 TERMSRozpoznávání obličejů
AI analytika, která porovnává zachycený obličej s databází známých identit. Efektivní rozpoznávání obličejů vyžaduje ≥250 PPM na obličeji (DORI práh 'Identifikace'), rovnoměrné osvětlení a frontální úhly v rámci ±15°. Umístění kamery v úrovni očí (1,7-2,0 m) nad úzkými místy, jako jsou dveře, dává nejlepší výsledky. V EU podléhá GDPR a regulacím o biometrických údajích.
RAID úložiště
Redundant Array of Independent Disks - kombinuje více HDD pro odolnost proti chybám nebo kapacitu. RAID 1 (zrcadlení) přežije selhání jednoho disku, RAID 5 přežije selhání 1 ze 3+ disků s lepší kapacitní efektivitou, RAID 6 přežije dvě selhání. Použijte RAID pro instalace s kritickou ztrátou; pro typický dohled je často dostatečný jednoduchý vícediskový záznam s disky výměnnými za běhu.
Rozlišení
Počet pixelů zachycených na snímku, vyjádřený jako šířka × výška (např. 1920×1080 = 2MP) nebo zkráceně (1080p, 4K). Vyšší rozlišení zvyšuje hustotu pixelů (PPM) v dané vzdálenosti - více detailů na metr - ale násobí úložiště a šířku pásma. Vyberte rozlišení tak, aby splňovalo DORI cíle, ne jako marketingovou úroveň.
S
7 TERMSSnímač CCD
Charge-Coupled Device - starší obrazový snímač, který poskytoval vynikající výkon při slabém osvětlení a minimální šum, ale spotřebovával více energie a byl dražší na výrobu než CMOS. Moderní CCTV kamery téměř všechny přešly na CMOS, který nyní dosahuje nebo překonává kvalitu CCD při slabém osvětlení díky snímačům typu BSI a třídy Starlight.
Snímač CMOS
Complementary Metal-Oxide-Semiconductor - dominantní typ obrazového snímače v moderních IP kamerách. Snímače CMOS jsou levnější na výrobu, mají nižší spotřebu a podporují rychlejší čtení pro vysoké rozlišení a vysoké snímkové frekvence. Prémiové varianty (BSI, stacked, Starlight) dodávají výkon při slabém osvětlení, který se vyrovná nebo překoná starší CCD.
Snímková frekvence (fps)
Počet snímků, které kamera zachytí za sekundu. 25 fps (PAL) nebo 30 fps (NTSC) je standard pro plynulý pohyb; 15 fps je přijatelné pro většinu dohledu a snižuje úložiště na polovinu; 60 fps je vyhrazeno pro rychlé scény jako LPR nebo sport. Nižší snímkové frekvence dramaticky snižují úložiště a šířku pásma bez obětování kvality detekce u typických použití.
Síťový switch (PoE switch)
Zařízení, které připojuje více IP kamer k NVR přes Ethernet a (u modelů s PoE) také dodává napájení. Pečlivě uvádějte celkový PoE rozpočet (ve wattech) - 24portový switch s 240 W napájí ~16 standardních PoE kamer, ale jen ~8 PTZ nebo PoE+ modelů. Manažerské switche přidávají VLAN pro izolování provozu kamer od firemní sítě.
SDVR (samostatné DVR)
Samostatné DVR zařízení s vestavěným úložištěm, napájením a HDMI výstupem - navržené pro nasazení plug-and-play bez samostatného PC. Většina moderních dohledových rekordérů se prodává v této konstrukční formě.
Smart IR
Adaptivní infračervené osvětlení, které snižuje intenzitu LED pro blízké subjekty, aby zabránilo efektu přeexponovaných obličejů blízko kamery. Smart IR je nyní standardem u prémiových venkovních kamer a dramaticky zlepšuje použitelný IR dosah a kvalitu obrazu na všech vzdálenostech.
Starlight
Marketingový termín pro snímače, které produkují použitelné barevné obrazy v extrémně slabém osvětlení (typicky pod 0,01 lux), bez nutnosti přepnout na IR nebo černobílé režimy. Snímače třídy Starlight jsou nezbytné pro zachycení SPZ v noci, barevnou identifikaci oblečení nebo vozidel a jakoukoli scénu, kde je barevná informace forenzně důležitá.
Š
1 TERMŠířka pásma
Síťová propustnost, kterou spotřebovávají kamerové streamy, měřená v Mb/s (megabity za sekundu). Kamera 4MP H.265 při 15 fps obvykle využívá 2-4 Mb/s, 4K při 30 fps může překročit 8 Mb/s. Celkový rozpočet šířky pásma musí počítat s každou kamerou plus rezervou pro špičkový pohyb. Nedostatečná šířka pásma způsobuje ztrátu snímků, mezery v záznamu a trhání živého náhledu.
T
1 TERMTermální kamera
Kamera, která detekuje dlouhovlnné infračervené tepelné záření místo viditelného světla, produkující obrazy na základě teplotních rozdílů. Termální kamery fungují v úplné tmě, mlze a kouři - ideální pro detekci perimetru na stovky metrů, kde by viditelné kamery selhaly. Rozlišení je nižší (320×240 nebo 640×480) a cena výrazně vyšší než u modelů viditelného světla.
V
6 TERMSVideo komprese
Algoritmus, který snižuje velikost video souboru odstraněním redundantních dat mezi snímky. H.264 (AVC) je starší standard, H.265 (HEVC) zmenšuje velikost souboru o ~50 % při stejné kvalitě. Smart codec módy (Smart 264/265, H.265+) dále komprimují statické scény. Novější H.266 (VVC) a AV1 se objevují v high-end a edge-AI kamerách.
Velikost snímače
Fyzické rozměry obrazového snímače kamery, vyjádřené v palcových zlomcích (1/3", 1/2,8", 1/1,8", 2/3"). Větší snímače zachytí více světla na pixel pro lepší výkon při slabém osvětlení a hloubku ostrosti, ale jsou dražší. Velikost snímače také ovlivňuje efektivní zorné pole pro daný objektiv - objektiv 2,8 mm pokrývá širší úhel na snímači 1/2" než na 1/3".
Výpočet úložiště
Odhad celkové kapacity HDD potřebné pro plánovanou dobu archivace. Úložiště = (datový tok × sekundy × počet kamer) / 8, poté děleno účinností komprese. Jako orientační vodítko: kamera 4MP H.265 při 15 fps spotřebuje ~30 GB za den, 30 dnů × 16 kamer × 30 GB ≈ 14 TB celkem.
Zjistit víceVarifokální objektiv
Objektiv s nastavitelnou ohniskovou vzdáleností, který umožňuje instalatérovi doladit zorné pole na místě bez výměny objektivu. Manuální varifokály se nastavují malým šroubovákem během instalace, motorizované varifokály (někdy nazývané 'motorized lens' nebo 'MFZ') lze přibližovat vzdáleně z rozhraní NVR nebo VMS.
VMS (Video Management System)
Software, který spravuje živé monitorování, záznam, přehrávání a analytiku napříč mnoha kamerami a rekordéry - typicky běžící na serveru nebo cloudové platformě. Příklady: Milestone XProtect, Genetec Security Center, Hikvision HikCentral, Axis Camera Station. Používá se pro instalace větší, než zvládne jediný NVR (stovky až tisíce kamer).
VCA (Video Content Analysis)
Zastřešující termín pro analytiku, která interpretuje obsah videa - klasifikace pohybu, detekce objektů, rozpoznání chování, počítání lidí, tepelné mapy a čtení SPZ. Moderní VCA běží v kameře (edge AI) pro nízkou latenci a sníženou šířku pásma, posílá rekordéru jen metadata a klipy událostí.
W
1 TERMWDR (Wide Dynamic Range)
Expoziční technologie, která zachytí detail jak v jasných světlech, tak v tmavých stínech stejného snímku - nezbytná pro scény se smíšeným osvětlením, jako jsou dveře proti slunci, vjezd na parkoviště nebo výloha. Skutečné WDR (na úrovni snímače, dvojitá expozice) je výrazně lepší než digitální WDR (DWR/DSP-based) a uvádí se v dB (120 dB+ je vynikající).
Časté dotazy
CCTV terminologie - časté dotazy
Co znamená FOV v CCTV?
FOV (Field of View, zorné pole) je úhel, který kamera vidí, měřený ve stupních. Širší FOV (např. 110° u objektivu 2,8 mm) pokrývá větší plochu, ale s menším detailem na dálku. Užší FOV (např. 30° u objektivu 12 mm) zobrazuje menší plochu, ale zachytí jemnější detaily. FOV je dáno ohniskovou vzdáleností objektivu a velikostí snímače - nikoli rozlišením.
Jaký je rozdíl mezi NVR a DVR?
NVR (Network Video Recorder, síťový videorekordér) zaznamenává video z IP kamer přes Ethernet, zatímco DVR (Digital Video Recorder, digitální videorekordér) zaznamenává z analogových kamer přes koaxiální kabel. NVR zvládají vyšší rozlišení (4K a více), podporují PoE pro napájení kamer a integrují se s moderní AI analytikou. DVR zůstávají běžné u starších instalací nebo při cenově dostupných modernizacích, kde lze využít stávající koaxiální kabeláž.
Co je PoE u bezpečnostních kamer?
PoE (Power over Ethernet) dodává IP kameře data i stejnosměrné napájení přes jediný kabel Cat5e/Cat6, čímž odpadá potřeba samostatného zdroje u každé kamery. Standardní PoE (802.3af) poskytuje 15,4 W, PoE+ (802.3at) až 30 W a PoE++ (802.3bt) až 90 W pro PTZ a vyhřívané dome kamery. Maximální délka kabelu je zhruba 100 metrů na segment.
Co znamená krytí IP u venkovních kamer?
Krytí IP (Ingress Protection) popisuje, jak dobře odolává kryt kamery prachu a vodě. První číslice (0-6) označuje pevné částice, druhá (0-9) kapaliny. Pro venkovní dohled hledejte minimálně IP66 (prachotěsné, odolné proti silným proudům vody), IP67 přidává krátkodobé ponoření. Zkombinujte s krytím IK (proti nárazu), jako je IK10, pro zóny odolné proti vandalismu.
Co je DORI vzdálenost v CCTV?
DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification) je standard EN 62676-4, který definuje, jak daleko kamera vidí pro každý úkol na základě hustoty pixelů na subjektu. Prahové hodnoty jsou 25 PPM pro detekci, 63 pro pozorování, 125 pro rozpoznání a 250 pro identifikaci. DORI vzdálenost závisí na rozlišení, velikosti snímače a ohniskové vzdálenosti - dvě kamery se stejným FOV mohou mít velmi odlišné DORI dosahy.
Přestaňte hádat. Začněte navrhovat.
Použijte tyto pojmy ve skutečném návrhu CCTV. Přetahujte kamery s přesnými FOV kužely, reálnými DORI vzdálenostmi a specifikacemi modelů kompatibilními s ONVIF - vše ve Vašem prohlížeči.
Zdarma, dokud Vám nestačí · Bez karty · Bez instalace