4K проти 1080p відеоспостереження у 2026 році: чи варто 4K? (Повне порівняння)
Роздільна здатність є однією з найбільш обговорюваних тем у плануванні систем відеоспостереження. У цьому посібнику розглядаються реальні відмінності між 4K та 1080p, коли кожна роздільна здатність має сенс, а також як розробити економічно ефективну систему зі змішаною роздільною здатністю.
Зміст
Розуміння роздільної здатності
Роздільна здатність у відеоспостереженні означає загальну кількість пікселів, з яких складається кожен відеокадр. Більше пікселів означає більше деталей на зображенні, що безпосередньо впливає на здатність ідентифікувати обличчя, зчитувати номерні знаки та фіксувати докази судово-експертної якості на відстані.
1080p (Full HD) дає кадр розміром 1920 x 1080 пікселів, загалом приблизно 2,07 мегапікселя. Це понад десять років є галузевим стандартом для IP-систем відеоспостереження і залишається найпоширенішою роздільною здатністю у світі.
4K (Ultra HD) дає кадр розміром 3840 x 2160 пікселів, загалом приблизно 8,3 мегапікселя. Це рівно вчетверо більше пікселів, ніж у 1080p. Кожен кадр 4K містить деталі, еквівалентні чотирьом повним кадрам 1080p, розташованим у сітці 2x2.
Що насправді означає 4x більше пікселів для безпеки? На практиці це означає, що зображення 4K можна цифрово збільшити 2x у кожному напрямку й усе одно зберегти повні деталі якості 1080p у виділеній області. Це найцінніша перевага 4K у спостереженні: корисне цифрове масштабування без втрати якості.
Варто зазначити, що між 1080p і 4K існує кілька проміжних роздільних здатностей. Вони часто є ідеальним вибором для систем, де 1080p не вистачає, а повний 4K надмірний:
4MP (2K / 1440p), 2560 x 1440
Вдвічі більше пікселів, ніж 1080p. Найпопулярніше оновлення з 1080p. Чудовий баланс деталей, пропускної здатності та вартості. Часто найкраще співвідношення ціни й якості в сучасному відеоспостереженні.
5MP, 2592 x 1944
Поширена в бюджетних камерах. Використовує співвідношення сторін 4:3, що дає вище вертикальне покриття, корисне для застосувань у режимі коридору.
6MP, 3072 x 2048
Втричі більше пікселів, ніж 1080p. Хороша середина для проєктів, яким потрібна більша дальність, ніж у 4MP, але які хочуть уникнути вимог повного 4K до пропускної здатності.
Порівняння
У наступній таблиці 1080p і 4K порівнюються за всіма показниками, важливими для проєктування системи відеоспостереження. Ці значення відображають типові дані звичайних камер комерційного класу від основних виробників:
| Специфікація | 1080p (2MP) | 4K (8MP) |
|---|---|---|
| Роздільна здатність (пікселі) | 1920 x 1080 | 3840 x 2160 |
| Мегапікселі | ~2 MP | ~8 MP |
| Можливість цифрового масштабування | Обмежена: масштабування 2x втрачає корисні деталі | Масштабування 4x зберігає повні деталі 1080p |
| Відстань розпізнавання обличчя | До ~10 m | До ~20 m |
| Відстань зчитування номерних знаків | До ~12 m | До ~25 m |
| Пропускна здатність на камеру | 2-4 Mbps (H.265) | 8-16 Mbps (H.265) |
| Зберігання на камеру/добу | 10-20 GB | 40-80 GB |
| Вартість камери | $50-150 | $150-400 |
| Вимоги до NVR | Стандартний NVR, помірна обробка | Високопродуктивний NVR, більша обчислювальна потужність |
Закономірність очевидна: 4K дає приблизно вдвічі більшу робочу відстань для завдань ідентифікації, але приблизно за 4x вищою вартістю пропускної здатності та зберігання. Питання в тому, чи виправдовує ця додаткова дальність інвестиції в інфраструктуру для вашого конкретного проєкту.
Коли 1080p достатньо
Попри маркетинговий тиск на користь вищих роздільних здатностей, 1080p залишається правильним вибором для значної кількості встановлень відеоспостереження. Вибір 1080p там, де його достатньо, вивільняє бюджет на більше камер, кращі об'єктиви чи довші терміни зберігання, що може покращити вашу загальну безпеку більше, ніж сира роздільна здатність.
Малі приміщення (до 30 м²)
У приміщеннях, де максимальна відстань від камери до об'єкта менша за 5-6 метрів, 1080p дає більш ніж достатню щільність пікселів для ідентифікації обличчя. До цієї категорії належать офісні кімнати, серверні, склади та невеликі торговельні приміщення. Перехід на 4K у цих приміщеннях дає спадну віддачу, бо об'єкти вже достатньо близько для чудових деталей.
Спостереження на малій відстані (до 10 м)
Кожна позиція камери, де зона інтересу в межах 10 метрів, є сильним кандидатом на 1080p. Дверні прорізи, коридори, сходові клітки, інтер'єри ліфтів, стійки ресепшн і касові термінали потрапляють у цей діапазон. На цих відстанях камера 1080p із правильним об'єктивом дає деталі на рівні ідентифікації.
Проєкти з обмеженим бюджетом
Коли загальний бюджет фіксований, набагато краще охопити всі критичні зони камерами 1080p, ніж половину зон камерами 4K. Сліпі зони є більшим ризиком для безпеки, ніж нижча роздільна здатність. Система з 16 камер 1080p із повним покриттям завжди перевершить систему з 8 камер 4K із прогалинами.
Системи з великою кількістю камер
Системи з 32, 64 або більше камерами при 4K стикаються з серйозними обмеженнями зберігання та пропускної здатності. Система з 64 камер у 4K може потребувати понад 100 TB сховища лише для 30 днів зберігання. У 1080p та сама система потребує лише 20-30 TB, що величезна різниця у вартості NVR і жорстких дисків.
Наявна мережева інфраструктура
Якщо у вашій будівлі вже встановлено кабельну систему Cat5e та комутатори 100 Mbps, перехід на камери 4K потребуватиме заміни всієї магістралі мережі. Камери 1080p чудово працюють на наявній інфраструктурі Cat5e, тому вони є практичним вибором для проєктів реконструкції, де повторне прокладання кабелів не передбачене.
Коли 4K сяє
Камери 4K виправдовують свою вищу ціну в сценаріях, де відстань, деталі та можливість цифрового масштабування вимірно впливають на результати безпеки. Це ситуації, у яких 4K є не просто приємним додатком, а справді змінює те, чого може досягти система.
Великі відкриті простори
Паркінги, складські майданчики, торговельні виставкові зали, шкільні майданчики та периметри будівель значно виграють від 4K. Це зони, де камера має охоплювати відстані 20-40 метрів або більше. На 30 метрах камера 1080p дає лише деталі на рівні спостереження, тоді як камера 4K усе ще дає деталі на рівні розпізнавання. Одна камера 4K у багатьох сценаріях великих площ може ефективно замінити дві камери 1080p.
Розпізнавання номерних знаків (ANPR/LPR)
Зчитування номерних знаків потребує високої щільності пікселів на малій цілі. Камера 4K може надійно фіксувати номери на відстані 20-25 метрів, порівняно з лише 10-12 метрами для 1080p. Для смуг в'їзду та виїзду паркінгів, шлагбаумів і камер, спрямованих на дорогу, 4K значно розширює придатну зону фіксації та дає кращі результати інтеграції з програмним забезпеченням ANPR.
Ідентифікація обличчя на відстані
Ідентифікація обличчя з відеозапису потребує приблизно 80 пікселів по ширині обличчя (згідно зі стандартом IEC 62676-4). Камера 4K досягає цього приблизно на 15-20 метрах зі стандартним об'єктивом, порівняно з 8-10 метрами для 1080p. Для головних входів, вестибюлів і зон ресепшн, де люди можуть бути на різних відстанях, 4K дає набагато більшу зону ідентифікації.
Цифрове масштабування та судово-експертний перегляд
Це, мабуть, найсильніший аргумент на користь 4K. Переглядаючи запис після інциденту, слідчим часто потрібно збільшити певні частини кадру: обличчя в натовпі, руку біля каси, номерний знак на іншому боці майданчика. Обрізання кадру 4K до 25% його площі все одно дає зображення повної якості 1080p. Така сама обрізка кадру 1080p дає розмите, непридатне зображення 480x270 пікселів. Для цінних цілей, що потребують доказів судово-експертної якості, 4K є чіткою вимогою.
Захист на майбутнє
Добре встановлена система відеоспостереження має працювати 5-7 років до значного оновлення. Системи, встановлені сьогодні з 1080p, можуть здаватися недостатніми через 3-4 роки, коли розвиватимуться очікування клієнтів і регуляторні вимоги. 4K на ключових позиціях гарантує, що система залишається ефективною протягом усього запланованого терміну служби, і відкладає потребу в заміні камер.
Вплив пропускної здатності та сховища
Вартість інфраструктури 4K - це те місце, де дискусія про роздільну здатність стає серйозною. Вища роздільна здатність означає пропорційно більше даних для передавання, обробки та зберігання. Розуміння цих чисел є важливим, перш ніж зобов'язуватися використовувати 4K у всій системі.
Порівняння пропускної здатності: система з 16 камер
З компресією H.265 при безперервному записі 25 fps:
1080p: 16 камер x 2-4 Mbps = разом 32-64 Mbps
4K: 16 камер x 8-16 Mbps = разом 128-256 Mbps
Повна система 4K потребує 4x більшої ємності магістралі мережі. Це часто означає перехід з одного Gigabit-аплінка на магістраль 10GbE або використання кількох NVR із розподіленим записом.
Порівняння зберігання: 16 камер x 30 днів
Безперервний запис із компресією H.265:
1080p: 16 камер x 15 GB/добу x 30 днів = ~7,2 TB (2x HDD по 4TB)
4K: 16 камер x 60 GB/добу x 30 днів = ~28,8 TB (4x HDD по 8TB)
Різниця в зберіганні значна. Система з 16 камер 4K із зберіганням 30 днів потребує 4-8 жорстких дисків для відеоспостереження, тоді як та сама система в 1080p потребує лише 2.
Компресія створює величезну різницю
Кодек, який ви обираєте, драматично впливає на реальні вимоги до зберігання та пропускної здатності:
| Кодек | Бітрейт 4K | Економія порівняно з H.264 |
|---|---|---|
| H.264 | 16-24 Mbps | Базовий рівень |
| H.265 (HEVC) | 8-16 Mbps | ~50% зменшення |
| H.265+ (Hikvision) | 4-8 Mbps | ~70% зменшення |
| Smart H.265+ (Dahua) | 4-8 Mbps | ~70% зменшення |
Розумні кодеки, як-от H.265+ від Hikvision і Smart H.265+ від Dahua, використовують кодування зі змінним бітрейтом, яке різко зменшує обсяг даних у статичних сценах. У типових сценаріях спостереження (де більша частина кадру здебільшого статична) ці кодеки можуть знизити пропускну здатність 4K майже до рівня 1080p H.264.
Змінний бітрейт (VBR) проти постійного бітрейту (CBR): Для запису відеоспостереження завжди використовуйте VBR. CBR марнує пропускну здатність, передаючи однакову швидкість даних незалежно від складності сцени. VBR адаптується в реальному часі: надсилає мінімум даних у спокійні періоди й збільшує під час подій руху. Більшість сучасних NVR за замовчуванням використовують VBR, але перевірте це налаштування під час введення в експлуатацію.
Мережева інфраструктура
Ваша мережева інфраструктура визначає, чи взагалі можливий 4K. Розгортання камер 4K у замалій мережі призводить до втрачених кадрів, прогалин у записі та ненадійних записів, що повністю нівелює мету вищої роздільної здатності.
Мережеві вимоги для 1080p
Стандартна кабельна система Cat5e (максимальна траса 100m) працює чудово. Некеровані комутатори PoE 100 Mbps обслуговують до 16-24 камер на одному комутаторі. Бюджет PoE скромний, 7-10W на камеру. Більшість наявної комерційної мережевої інфраструктури підтримує 1080p без оновлень.
Мережеві вимоги для 4K
Для надійної передачі 4K на довших трасах рекомендується кабель Cat6. Потрібні керовані комутатори Gigabit PoE: порти 100 Mbps не можуть надійно обробляти бітрейти 4K. Бюджет PoE зростає до 12-15W на камеру (деякі камери 4K з IR та обігрівачами споживають до 25W). Для камер PTZ і багатосенсорних 4K плануйте PoE++ (802.3bt).
Пропускна здатність магістралі
Аплінк між комутатором PoE і NVR має справлятися із сукупним бітрейтом усіх камер на цьому комутаторі. Для 16x камер 4K по 12 Mbps магістралі потрібно щонайменше 192 Mbps сталої пропускної здатності. Один Gigabit-аплінк із цим справляється, але додайте запас для трафіку керування мережею. Системи з 32+ камерами 4K мають використовувати магістральні лінки 10GbE або розподіляти камери між кількома NVR.
Аналіз витрат
Для чесного порівняння слід враховувати загальну вартість системи, а не лише ціну камери. 4K впливає на кожну ланку сигнального ланцюга: камери, об'єктиви, NVR, зберігання, мережеві комутатори й кабельну систему. Наступна таблиця показує реалістичне порівняння витрат для комерційного встановлення з 16 камерами:
| Компонент | Система 1080p | Система 4K |
|---|---|---|
| 16x камер | $1,200 - $2,400 | $2,400 - $6,400 |
| NVR (16 кан.) | $400 - $800 | $800 - $1,500 |
| Зберігання (30 днів) | $200 - $400 (2x 4TB) | $600 - $1,200 (4x 8TB) |
| Мережевий комутатор PoE | $150 - $300 | $300 - $600 |
| Кабельна система (Cat5e / Cat6) | $400 - $800 | $500 - $1,000 |
| Роботи зі встановлення | $1,500 - $3,000 | $1,800 - $3,500 |
| Загальний кошторис | $3,850 - $7,700 | $6,400 - $14,200 |
| Різниця в ціні | Система 4K коштує приблизно на 65-85% дорожче за 1080p | |
Різниця в загальній вартості значна: повна система 4K зазвичай коштує на 65-85% дорожче за еквівалентну систему 1080p. Тому стратегія змішаних роздільних здатностей часто має найбільше фінансового сенсу.
Стратегія змішаної роздільної здатності
Найрозумніший підхід для більшості комерційних проєктів відеоспостереження - не "усе в 4K" і не "усе в 1080p", а продумане поєднання роздільних здатностей відповідно до вимог кожної позиції камери. Використовуйте 4K там, де додаткова роздільна здатність дає вимірну користь для безпеки, а 1080p скрізь інде.
Кандидати для 4K (позиції високого пріоритету)
- •Головний вхід / ресепшн: основна точка ідентифікації для всіх, хто входить до будівлі. 4K розширює надійне розпізнавання облич до 15-20 метрів.
- •Смуги в'їзду/виїзду паркінгу: фіксація номерних знаків на відстані. 4K дозволяє ANPR на 20-25 метрах і охоплює ширші зони фіксації на швидкості автомобіля.
- •Каси / зони транзакцій високої вартості: крупні плани судово-експертної якості для розв'язання спорів. 4K чітко фіксує рухи рук і деталі транзакцій.
- •Периметр із вимогами до великої дальності: лінії огорожі, зовнішні частини будівель і широкі зовнішні зони, де камери мають охоплювати понад 30 метрів відстані.
Кандидати для 1080p (стандартні позиції)
- •Внутрішні коридори та проходи: вузькі простори, де люди проходять на відстані 5-8 метрів від камери. 1080p дає чудові деталі на цих коротких відстанях.
- •Другорядні входи та пожежні виходи: точки з меншим рухом, де 1080p усе одно фіксує чіткі ідентифікаційні кадри на типових відстанях біля дверей.
- •Сходові клітки та інтер'єри ліфтів: замкнені простори, де максимальна відстань перегляду менша за 5 метрів. 4K тут було б марнуванням.
- •Загальне покриття зон: кімнати відпочинку, складські зони та службові зони, де достатньо деталей на рівні спостереження (виявлення активності та напрямку).
Приклад: змішана система з 16 камер
Типова середня комерційна будівля зі змішаним підходом до роздільних здатностей:
4x камери 4K: головний вхід, в'їзд на паркінг, виїзд з паркінгу, зона кас
12x камер 1080p: коридори (4), другорядні двері (3), сходові клітки (2), склад (2), кімната відпочинку (1)
Пропускна здатність: (4 x 12 Mbps) + (12 x 3 Mbps) = 48 + 36 = усього 84 Mbps
Зберігання (30 днів): (4 x 60 GB x 30) + (12 x 15 GB x 30) = 7.2 TB + 5.4 TB = 12.6 TB
Орієнтовна вартість: ~$5,200 - $10,500 (приблизно 35-45% економії порівняно з усім у 4K)
Примітка щодо сумісності NVR: Переконайтеся, що ваш NVR підтримує запис у змішаних роздільних здатностях. Більшість сучасних NVR для 4K обробляє будь-яку комбінацію камер 1080p, 4MP і 4K на одному пристрої. Проте старіші NVR або бюджетні моделі можуть мати обмеження: перевірте специфікацію потужності декодування, що визначає, скільки одночасних потоків 4K NVR може відображати й записувати.
Пов'язані статті
Як роздільна здатність і відстань впливають на щільність пікселів
Розрахуйте зберігання для будь-якої роздільної здатності та терміну зберігання
Відповідність DORI — коли достатньо 1080p, а коли потрібно 4K
Порівняйте пряму трансляцію 1080p та 4K без ліцензії JVSG
Найкраще безкоштовне програмне забезпечення для проектування систем відеоспостереження 2026 року — вибір, що підтримує 4K