Gids voor de installatiekosten van CCTV-systemen in 2026: Hoeveel kost een beveiligingssysteem?
Of u nu een woning, een winkel of een compleet magazijncomplex beveiligt, inzicht in de werkelijke kosten van een videobewakingssysteem CCTV is essentieel voor een goede budgettering. De prijzen variëren enorm, afhankelijk van het type camera, de opnameapparatuur, de bekabeling en of u de installatie zelf uitvoert of een professional inschakelt. Deze gids geeft een overzicht van alle kostencomponenten, zodat u uw investering in beveiliging met vertrouwen kunt plannen.
Inhoudsopgave
Factoren die de kosten van CCTV beïnvloeden
Geen twee CCTV-installaties kosten hetzelfde. De uiteindelijke prijs hangt af van een combinatie van factoren – sommige voor de hand liggend, andere gemakkelijk over het hoofd gezien. Voordat we ingaan op de kosten van de afzonderlijke componenten, is het belangrijk te begrijpen wat de totale investering bepaalt.
De grootste kostenfactoren zijn het aantal camera's, hun type en resolutie, de opnameapparatuur, hoeveel kabel je moet leggen, of je een professionele installateur inhuurt en hoe lang je beelden moet bewaren. Een thuissysteem met 4 camera's en een magazijnsysteem met 32 camera's zijn fundamenteel verschillende projecten met verschillende budgetten, hardware-eisen en ontwerpoverwegingen.
Aantal camera's
De grootste kostenpost. Elke extra camera voegt niet alleen de kosten van de camera zelf toe, maar ook extra bekabeling, NVR-kanaalbehoeften, opslagvraag en installatiearbeid. Met een planningstool zoals de cameracalculator van CCTVplanner bepaal je precies hoeveel camera's je nodig hebt, zodat je zowel te weinig dekking als onnodige uitgaven vermijdt.
Resolutie en functies
Een 2MP-camera kost aanzienlijk minder dan een 4K-camera (8MP), en het verschil stapelt zich over een heel systeem op. Hogere resolutie betekent ook meer opslag en bandbreedte, waardoor de kosten verder stijgen dan alleen de cameraprijs. Functies als optische zoom, ingebouwde audio, AI-analyse en kentekenherkenning kosten extra.
IP versus analoog
IP-camera's kosten vooraf meer, maar bieden hogere resolutie, toegang op afstand en eenvoudiger schaalbaarheid. Analoge camera's (HD-TVI, HD-CVI) zijn per stuk goedkoper, maar beperkt in resolutie en functies. Voor een gedetailleerde vergelijking, zie onze gids over IP- versus analoge CCTV-systemen.
Binnen versus buiten
Buitencamera's vereisen weerbestendige behuizingen (IP66/IP67), vandalismebestendige constructie en krachtiger IR-verlichting. Deze eigenschappen voegen $20-80 toe aan de prijs ten opzichte van vergelijkbare binnenmodellen. Buitenopstellingen vereisen ook weerbestendige aansluitdozen, buizen en robuustere bevestigingsmaterialen.
Complexiteit van de locatie
Een gebouw van één verdieping met bereikbare plafondruimtes is veel goedkoper te bekabelen dan een gebouw met meerdere verdiepingen met betonnen muren en zonder kabelroutes. Kabel ondergronds naar bijgebouwen aanleggen, door brandwerende muren leiden of installeren in gevaarlijke omgevingen: allemaal voegen ze aanzienlijke kosten toe.
Camerakosten per type
Camera's vormen de meest zichtbare kostenpost in elk CCTV-systeem, en de prijzen variëren enorm afhankelijk van het formaat, de resolutie en de functionaliteit. Hieronder vindt u een overzicht van de prijzen die u in 2026 kunt verwachten voor de belangrijkste cameratypes.
Bullet-camera's: $50 - $200
Het werkpaard van buitenbewaking. Bullet-camera's hebben een cilindrische behuizing met ingebouwde zonnekap en zijn bedoeld voor wand- of dakrandmontage. Budgetmodellen van $50-80 bieden 2MP-resolutie met basis-IR-nachtzicht tot 30 meter. Modellen uit het middensegment van $100-150 leveren 4MP- of 5MP-resolutie met slimme IR, wide dynamic range (WDR) en H.265-compressie. Premium bullet-camera's van $150-200 bieden 4K-resolutie, AI-gestuurde detectie van personen en voertuigen, ingebouwde microfoons en een IR-bereik van meer dan 50 meter.
Dome-camera's: $60 - $250
Dome-camera's zijn de voorkeurskeuze voor binnen- en halfbuiteninstallaties omdat hun discrete ontwerp opgaat in plafonds en overstekken. De koepelbehuizing maakt het ook moeilijker om te zien in welke richting de camera kijkt. Dome's van het instapniveau van $60-90 bieden 2MP-4MP-resolutie, geschikt voor kantoren en gangen. Modellen uit het middensegment van $100-180 voegen vandalismebestendige IK10-behuizingen, gemotoriseerde varifocale lenzen en audio toe. Premium dome's van $180-250 bieden 4K-resolutie, AI-analyse en corrosiebestendige behuizingen voor zware omgevingen.
PTZ-camera's: $200 - $2,000
Pan-tilt-zoom-camera's bieden op afstand bestuurbare richtingsbeweging en optische zoom, waardoor ze ideaal zijn voor grote open ruimtes zoals parkeerterreinen, magazijnen en perimeters. PTZ-camera's van het instapniveau van $200-400 bieden 2MP-resolutie met 4-10x optische zoom en basis-presetposities. Modellen uit het middensegment van $400-800 leveren 4MP met 20-25x zoom, automatisch volgen en robuuste weerbestendige behuizingen. Professionele PTZ-camera's van $800-2,000 hebben 4K-resolutie, 30-40x zoom, laser-IR-verlichting tot meer dan 300 meter en AI-gestuurd automatisch volgen dat onderwerpen over het hele gezichtsveld volgt.
Panoramische / fisheye-camera's: $300 - $800
Panoramische camera's gebruiken ultragroothoek- of fisheye-lenzen om 180 of zelfs 360 graden met één eenheid te dekken. Dit kan 2-4 standaardcamera's in open ruimtes vervangen en zo mogelijk de totale systeemkosten verlagen. Eén panoramische camera van $500 die een winkelvloer dekt, kan goedkoper zijn dan drie dome-camera's van $150 plus de extra NVR-kanalen, kabels en arbeid. Modellen lopen uiteen van $300 voor eenvoudige 6MP-fisheye-eenheden tot $800 voor multisensor-panoramacamera's met 20MP+-resolutie en dewarping-mogelijkheden.
NVR / DVR-kosten
De netwerkvideo-recorder (NVR) of digitale video-recorder (DVR) is het brein van uw CCTV-systeem en is verantwoordelijk voor het opnemen, opslaan en beheren van video van al uw camera's. De kosten hangen voornamelijk af van het aantal kanalen (camera-ingangen) en of het apparaat ingebouwde PoE poorten heeft.
NVR's worden gebruikt met IP-camera's en verbinden via je netwerk. DVR's worden gebruikt met analoge camera's en verbinden via coaxkabel. Voor nieuwe installaties zijn NVR's de standaardkeuze vanwege de superieure flexibiliteit en resolutie van IP-camera's.
NVR met 4 kanalen: $100 - $200
Geschikt voor kleine thuissystemen. Modellen met ingebouwde 4-poorts PoE kosten $150-200 en maken een aparte PoE-switch overbodig. Ondersteunt maximaal 4 camera's en meestal één harde-schijfbay (tot 8TB). Budgetmodellen zonder PoE-poorten beginnen rond $100 maar vereisen een aparte PoE-switch ($50-100).
NVR met 8 kanalen: $150 - $350
De sweet spot voor kleine bedrijven en grotere woningen. De meeste NVR's met 8 kanalen en PoE hebben 8 ingebouwde PoE-poorten en ondersteunen twee harde-schijfbays voor in totaal maximaal 16TB opslag. Dat is genoeg om 8 camera's van 4MP gedurende 30+ dagen op te nemen. Met HDMI- en VGA-uitgangen sluit je direct een monitor aan voor lokaal kijken.
NVR met 16 kanalen: $250 - $500
Ontworpen voor middelgrote bedrijven. NVR's met 16 kanalen en PoE hebben doorgaans 16 ingebouwde PoE-poorten, 2-4 harde-schijfbays (tot 40TB) en ondersteuning voor 4K-opname op alle kanalen tegelijk. Krachtigere processors verwerken AI-gebaseerde analyses zoals lijnovergang, inbraakdetectie en gezichtsdetectie.
NVR met 32 kanalen: $400 - $800
Voor grote faciliteiten ondersteunen NVR's met 32 kanalen 4-8 harde-schijfbays (tot 80TB), RAID-configuraties voor dataredundantie en dubbele netwerkpoorten voor failover. Deze eenheden hebben zelden ingebouwde PoE: ze verbinden in plaats daarvan met aparte beheerde PoE-switches voor meer flexibiliteit en schaalbaarheid. Enterprise-modellen ondersteunen hot-swappable schijven en redundante voedingen.
Kabel- en infrastructuurkosten
Bekabeling is vaak de meest onderschatte kostenpost bij een CCTV-installatie. De kabel zelf is relatief goedkoop, maar de arbeid en materialen die nodig zijn om deze correct aan te leggen – door muren, plafonds, buizen en onder de grond – lopen snel op.
Voor IP-camerasystemen is Cat5e- of Cat6-Ethernetkabel de standaard. Cat6 wordt aanbevolen met het oog op de toekomst, omdat het 10Gbps over korte afstanden ondersteunt en PoE-voeding efficiënter verwerkt. Voor analoge systemen wordt RG59-coaxkabel of voorgemaakte Siamese kabel (coax + voeding) gebruikt.
Cat6-Ethernetkabel: $0.50 - $2.00 per meter
Eenvoudige Cat6-kabel voor binnen kost $0.50-0.80 per meter. Kabel voor buiten met UV-bestendige mantel en gelgevulde constructie voor directe begraving kost $1.00-1.50 per meter. Afgeschermde (STP) kabel voor elektrisch rumoerige omgevingen kost $1.50-2.00 per meter. Een typisch thuissysteem gebruikt in totaal 100-200 meter; een commercieel systeem met 16 camera's kan 500-1,000 meter vereisen.
Buizen en kabelgoten: $1 - $5 per meter
PVC-buis voor buitenkabeltrajecten kost $1-2 per meter. Metalen buis voor ruimtes die brandwerendheid of fysieke bescherming vereisen kost $3-5 per meter. Kabelgoot voor binnen (opbouw-kunststofkanalen) kost $1-3 per meter. Buizen beschermen kabels tegen weer, UV-schade, knaagdieren en fysieke schade, en zijn in veel commerciële toepassingen verplicht volgens de bouwvoorschriften.
Sleuven graven voor ondergrondse kabel: $10 - $30 per meter
Als je kabel tussen gebouwen moet leggen, is ondergronds sleuven graven vaak nodig. De kosten omvatten graven tot een minimale diepte van 18 inch (45 cm), buis leggen, kabel trekken en dichtgooien. In zachte grond kan dit $10-15 per meter kosten. In rotsachtige grond, vlak bij bestaande leidingen of in verharde gebieden, reken op $20-30+ per meter. Dit is een van de duurste posten bij installaties met meerdere gebouwen.
Connectoren, patchpanelen en accessoires: $50 - $200
RJ45-connectoren ($0.30-0.50 per stuk), krimptang ($20-50), kabeltester ($30-80), aansluitdozen bij elke camera ($5-15 per stuk), wandplaten, patchkabels en kabelbinders. Voor een professionele installatie met patchpaneel en goed kabelbeheer op de NVR-locatie, reken $100-200 voor accessoires.
Installatiekosten
Professionele installatie garandeert een correcte plaatsing van de camera's, een veilige kabelgeleiding, weerbestendige aansluitingen en een juiste systeemconfiguratie. Hoewel zelf installeren geld kan besparen, zijn de arbeidskosten van een professionele installateur gerechtvaardigd bij complexe projecten en commerciële systemen waar betrouwbaarheid cruciaal is.
De tarieven voor installatiearbeid verschillen per regio, ervaring van de installateur en complexiteit van het project. De onderstaande cijfers zijn typische tarieven in Noord-Amerika en West-Europa voor 2026.
Installatie per camera: $50 - $100
De meeste installateurs rekenen per camera, wat het monteren van de camera, het leggen van kabel van de camera naar de NVR-locatie, het aansluiten van connectoren en het testen van de verbinding omvat. Eenvoudige installaties (begane grond, bereikbare plafondruimte, korte kabeltrajecten) zitten aan de onderkant. Moeilijke installaties (hoge montageposities, lange kabeltrajecten, betonnen muren) zitten aan de bovenkant of kunnen extra kosten met zich meebrengen.
Systeemconfiguratie: $100 - $300
De NVR instellen, opnameschema's, bewegingsdetectiezones, meldingen, toegang op afstand en gebruikersaccounts configureren. Dit is een eenmalige kost voor de eerste systeeminstelling. Complexere configuraties met meerdere gebruikersrechtenniveaus, integratie met toegangscontrole of installatie van VMS-software kosten meer.
Locatieonderzoek en systeemontwerp: $0 - $200
Veel installateurs bieden gratis locatieonderzoeken aan voor projecten waarvoor ze offreren. Onafhankelijke onderzoeken of consulten van beveiligingsadviseurs kosten $100-200. Een goed locatieonderzoek bepaalt de optimale camerapositie, kabelroutes, mogelijke dode hoeken en verlichtingsuitdagingen voordat er apparatuur wordt gekocht. Je kunt ook zelf een voorlopig ontwerp maken met de ontwerptools van CCTVplanner om de cameradekking op satellietbeelden te visualiseren.
Huur van hoogwerker of steiger: $100 - $500 per dag
Camera's die hoger dan 3 meter hangen, vereisen doorgaans een hoogwerker, steigertoren of knikarmhoogwerker. De huurkosten verschillen per type materieel en duur. Een kleine steigertoren kost $100-150 per dag, terwijl een hoogwerker of knikarmhoogwerker $200-500 per dag kost. Installaties van meerdere dagen op hoogte kunnen aanzienlijke kosten aan het project toevoegen.
Opslagkosten
Videoopslag is een doorlopende kostenpost die afhangt van het aantal camera's, de opnameresolutie en de hoeveelheid beeldmateriaal die u wilt bewaren. Het onderschatten van de opslagbehoeften is een van de meest voorkomende fouten bij het plannen van een CCTV-systeem.
Gebruik onze CCTV-opslagcalculator voor een nauwkeurige schatting op basis van je specifieke aantal camera's, resolutie en bewaareisen.
Harde schijven voor bewaking
Gebruik altijd harde schijven voor bewaking (zoals WD Purple of Seagate SkyHawk), ontworpen voor continue schrijfbewerkingen 24/7. Standaard desktopschijven zijn niet gebouwd voor deze belasting en falen voortijdig. Prijzen: 2TB ($60-80), 4TB ($90-120), 8TB ($150-200), 12TB ($200-280), 16TB ($280-380). Deze schijven zijn gespecificeerd voor 180TB/jaar belasting en 3 jaar garantie, vergeleken met 55TB/jaar voor desktopschijven.
Opslagramingen per systeemgrootte
Als grove richtlijn: 4 camera's van 4MP die 24/7 opnemen, hebben ongeveer 2TB per 14 dagen bewaartijd nodig. 8 camera's van 4MP hebben ongeveer 4TB nodig voor 14 dagen. 16 camera's van 4MP hebben ongeveer 8TB nodig voor 14 dagen. Alleen opnemen bij beweging kan de opslagbehoefte met 50-70% verlagen, maar continu opnemen wordt aanbevolen voor kritieke ruimtes. H.265+-compressie kan de opslag met 50% verminderen ten opzichte van H.264.
Cloudopslag: $5 - $30 per maand
Cloudopslag biedt back-up buiten de locatie en toegang op afstand tot opnames zonder port forwarding. Veel cameramerken bieden cloudabonnementen: basisabonnementen ($5-10 per maand) slaan clips van 1-5 camera's op met een geschiedenis van 7 dagen. Premium-abonnementen ($15-30 per maand) bieden continue cloudopname, langere bewaartijd en geavanceerde functies zoals AI-zoeken. Cloudopslag is een aanvulling op lokale opslag: het biedt redundantie als je NVR wordt gestolen of beschadigd raakt, maar mag vanwege bandbreedtebeperkingen niet je enige opslagmethode zijn.
Vervanging van schijven: elke 3-5 jaar
Harde schijven voor bewaking zijn verbruiksartikelen die in de loop van de tijd slijten door constante schrijfbewerkingen. Plan om schijven elke 3-5 jaar te vervangen om gegevensverlies door schijfstoring te voorkomen. Veel NVR's ondersteunen RAID-configuraties (RAID 1 of RAID 5) die beschermen tegen uitval van één schijf, maar RAID vervangt het regelmatig vervangen van schijven niet. Reken op $50-200 per schijf elke 3-5 jaar voor doorlopend onderhoud.
Voorbeelden van totale systeemkosten
Deze voorbeelden geven een realistische schatting van de totale kosten voor gangbare CCTV-installaties in 2026. Elk voorbeeld omvat camera's, opnameapparatuur, bekabeling, opslag en professionele installatie. Zelf installeren kan de kosten met 20-30% verlagen.
Klein huis (4 camera's): $800 - $1,500
Een typisch woonsysteem dat voordeur, achterdeur, garage en oprit dekt. Gebruikt 4MP bullet- of dome-camera's, een NVR met 4 kanalen en ingebouwde PoE en één harde schijf van 2-4TB voor 14-30 dagen bewaartijd.
Klein bedrijf (8 camera's): $2,000 - $4,000
Een kleine winkel, kantoor of restaurant met dekking van ingangen, kassagebied, magazijn, parkeerplaats en belangrijke gangen. Gebruikt een mix van dome- en bullet-camera's van 4MP, een NVR met 8 kanalen en 4-8TB opslag voor 30 dagen bewaartijd.
Middelgroot bedrijf (16 camera's): $5,000 - $12,000
Een middelgroot magazijn, kantoorgebouw met meerdere verdiepingen of winkelcentrumunit met uitgebreide dekking. Omvat een mix van vaste camera's en mogelijk één PTZ-camera voor overzicht van het parkeerterrein. NVR met 16 kanalen en 16-24TB opslag voor 30-60 dagen bewaartijd.
Grote locatie (32+ camera's): $15,000 - $50,000+
Een groot magazijn, productiefaciliteit, campus of uitrol op meerdere locaties waarvoor 32 of meer camera's nodig zijn. Omvat enterprise-NVR's of VMS-software, beheerde PoE-switches, glasvezelbackbone tussen gebouwen, redundante opslag en professioneel systeemontwerp en projectmanagement.
Manieren om kosten te verlagen
Een goed doordacht CCTV-systeem hoeft geen fortuin te kosten. De grootste besparingen komen voort uit slimme ontwerpkeuzes, niet uit de aanschaf van de goedkoopste apparatuur. Hieronder vindt u beproefde strategieën om de kosten te verlagen zonder in te leveren op beveiliging.
Gebruik CCTVplanner om het aantal camera's te optimaliseren
De meest effectieve manier om CCTV-kosten te verlagen is voorkomen dat je meer camera's koopt dan je werkelijk nodig hebt. De cameracalculator van CCTVplanner helpt je het exacte aantal camera's te bepalen dat nodig is voor volledige dekking. Door gezichtsvelden van camera's op satellietbeelden te visualiseren, kun je overlap herkennen, overbodige camera's schrappen en ervoor zorgen dat elke camera een doel dient. Het weglaten van zelfs één onnodige camera bespaart $150-400 als je de camera, kabel, NVR-kanaal, opslag en installatiearbeid meetelt.
Kies passende cameraspecificaties
Niet elke camera hoeft 4K te zijn. Een 2MP-camera is prima geschikt om een gang of trappenhuis te bewaken waar je alleen wilt zien of er iemand is. Bewaar 4MP- en 4K-camera's voor plekken waar je gezichtsidentificatie of kentekenherkenning op afstand nodig hebt. Evenzo heeft niet elke plek een vandalismebestendige IK10-dome nodig: gebruik standaardbehuizingen waar het vandalismerisico laag is.
Plan kabeltrajecten tijdens de bouw
Als je bouwt of verbouwt, leg dan Cat6-kabel naar geplande camerapunten aan terwijl muren en plafonds open zijn. De marginale kosten van kabels trekken tijdens de bouw zijn een fractie van het achteraf aanbrengen. Ook als je de camera's niet meteen installeert, bespaart het hebben van de infrastructuur enorm veel geld als je eraan toe bent.
Overweeg panoramische camera's voor open ruimtes
Eén panoramische camera van $400-600 kan 2-4 standaardcamera's vervangen in kantoortuinen, winkelvloeren of magazijnen. Hoewel de afzonderlijke camera meer kost, zijn de totale kosten (inclusief bespaarde NVR-kanalen, bekabeling en installatie) vaak 30-50% lager dan meerdere vaste camera's voor hetzelfde gebied.
Gebruik bewegingsgestuurde opname
Alleen opnemen wanneer beweging wordt gedetecteerd (met een pre-eventbuffer van 5-10 seconden) kan de opslagbehoefte met 50-70% verlagen ten opzichte van continu opnemen 24/7. Dat betekent kleinere harde schijven en minder schijfvervangingen in de loop van de tijd. Gebruik continu opnemen alleen voor kritieke plekken zoals kassa's en ingangen; gebruik bewegingsopname voor rustige plekken zoals gangen en opslagruimtes.
Voer je installatie gefaseerd uit
Je hoeft niet alles tegelijk te installeren. Begin met de meest kritieke camera's (ingangen, waardevolle ruimtes) en voeg in de loop van de tijd meer toe naarmate het budget het toelaat. Koop een NVR met meer kanalen dan je nu nodig hebt, zodat je kunt uitbreiden zonder hem te vervangen. Een NVR met 16 kanalen met nu 8 camera's laat ruimte voor 8 extra camera's in de toekomst zonder enige infrastructuurwijziging.
Veelgestelde vragen
Wat kost een eenvoudig CCTV-systeem?
Een eenvoudig CCTV-systeem voor thuis met 4 camera's kost tussen $800 en $1,500, inclusief camera's, een NVR, bekabeling en professionele installatie. Zelf installeren kan de kosten met $200-400 verlagen. Budget-IP-camera's beginnen rond $50-60 per stuk, en een NVR met 4 kanalen en ingebouwde PoE kost $150-200. Het totaal hangt sterk af van camerakwaliteit, kabeltrajectafstanden en installatiecomplexiteit.
Is het goedkoper om CCTV zelf te installeren of een professional in te huren?
Zelf installeren bespaart $50-100 per camera aan arbeidskosten, dus een systeem met 4 camera's bespaart ongeveer $200-400. Professionele installatie zorgt echter voor juiste kabelroutering, weerbestendige verbindingen, optimale camerahoeken en correcte systeemconfiguratie. Voor systemen met 8 of meer camera's, complexe bekabelingseisen of commerciële toepassingen wordt professionele installatie sterk aanbevolen, omdat fouten kostbaar kunnen zijn om te herstellen en de beveiligingsdekking kunnen aantasten.
Wat zijn de doorlopende kosten van een CCTV-systeem?
Doorlopende kosten omvatten elektriciteit ($5-15 per maand voor een typisch systeem), vervanging van harde schijven om de 3-5 jaar ($50-200 per schijf) en optionele cloudopslagabonnementen ($5-30 per maand). Sommige systemen vereisen ook periodieke firmware-updates, lensreiniging en bijstelling van beugels. De totale jaarlijkse onderhoudskosten bedragen doorgaans $100-300 voor een thuissysteem en $500-2,000 voor een bedrijfssysteem, afhankelijk van grootte en servicecontract.
Hoe kan ik de kosten van een CCTV-installatie verlagen?
De effectiefste strategie is een planningstool zoals CCTVplanner te gebruiken om de camerapositie te optimaliseren en te voorkomen dat je meer camera's koopt dan nodig. Stem cameraspecificaties af op de werkelijke eisen van elke plek in plaats van overal te overspecificeren. Leg kabels tijdens bouw of verbouwing wanneer de muren open zijn. Overweeg bewegingsgestuurde opname om opslagkosten te verlagen. Voer je installatie gefaseerd uit om kosten over de tijd te spreiden, te beginnen met kritieke ruimtes.
Gerelateerde artikelen
Bereken het juiste aantal camera's voor jouw pand
Vergelijk IP- en analoge cameratechnologieën voor jouw project
Schat de benodigde harde-schijfcapaciteit op basis van camera's en bewaartijd
Ontdek precies hoeveel camera's jouw pand nodig heeft
Is JVSG zijn prijs waard? Volledige kostenanalyse en TCO-uitsplitsing
Sla de licentiekosten over - volledig ontwerp, BOM en PDF in de browser
Verlaag uw projectkosten met de juiste gratis tool