4K versus 1080p videobewaking (CCTV) in 2026: Is 4K de investering waard? (Volledige vergelijking)
Resolutie is een van de meest besproken onderwerpen bij de planning van videobewakingssystemen CCTV. Deze gids legt de praktische verschillen tussen 4K en 1080p uit, wanneer elke resolutie zinvol is en hoe u een kosteneffectief systeem met gemengde resoluties kunt ontwerpen.
Inhoudsopgave
Inzicht in de resolutie
Resolutie bij cameratoezicht verwijst naar het totale aantal pixels waaruit elk videobeeld bestaat. Meer pixels betekent meer detail in het beeld, wat rechtstreeks invloed heeft op uw vermogen om gezichten te identificeren, kentekens te lezen en bewijsmateriaal van forensische kwaliteit op afstand vast te leggen.
1080p (Full HD) levert een beeldformaat van 1920 x 1080 pixels, in totaal ongeveer 2.07 megapixels. Dit is al meer dan tien jaar de industriestandaard voor IP-cameratoezicht en blijft wereldwijd de meest gebruikte resolutie.
4K (Ultra HD) levert een beeldformaat van 3840 x 2160 pixels, in totaal ongeveer 8.3 megapixels. Dat is precies vier keer het aantal pixels van 1080p. Elk 4K-beeld bevat het detail van vier complete 1080p-beelden, gerangschikt in een raster van 2x2.
Wat betekent 4x zoveel pixels in de praktijk voor beveiliging? Het betekent dat u een 4K-beeld digitaal 2x in elke richting kunt inzoomen en in het uitgesneden gebied toch het volledige detail van 1080p-kwaliteit behoudt. Dit is het meest waardevolle voordeel van 4K bij toezicht: bruikbaar digitaal inzoomen zonder kwaliteitsverlies.
Het is goed om te weten dat er tussen 1080p en 4K verschillende tussenresoluties bestaan. Die zijn vaak de ideale keuze voor systemen waarbij 1080p tekortschiet maar volledige 4K overdreven is:
4MP (2K / 1440p), 2560 x 1440
Tweemaal zoveel pixels als 1080p. De populairste upgrade vanaf 1080p. Uitstekende balans tussen detail, bandbreedte en kosten. Vaak de beste prijs-kwaliteitverhouding bij modern cameratoezicht.
5MP, 2592 x 1944
Gangbaar bij budgetvriendelijke camera's. Gebruikt een beeldverhouding van 4:3, wat een hogere verticale dekking geeft, handig voor toepassingen in gangmodus.
6MP, 3072 x 2048
Driemaal zoveel pixels als 1080p. Een goede middenweg voor projecten die meer bereik nodig hebben dan 4MP maar de bandbreedte-eisen van volledige 4K willen vermijden.
Vergelijking naast elkaar
De volgende tabel vergelijkt 1080p en 4K op elke maatstaf die ertoe doet bij het ontwerp van een camerasysteem. Deze cijfers zijn typische waarden voor gangbare camera's van commerciële kwaliteit van grote fabrikanten:
| Specificatie | 1080p (2MP) | 4K (8MP) |
|---|---|---|
| Resolutie (pixels) | 1920 x 1080 | 3840 x 2160 |
| Megapixels | ~2 MP | ~8 MP |
| Digitale zoomcapaciteit | Beperkt: 2x zoom verliest bruikbaar detail | 4x zoom behoudt het volledige 1080p-detail |
| Afstand voor gezichtsherkenning | Tot ~10 m | Tot ~20 m |
| Afstand voor kentekens | Tot ~12 m | Tot ~25 m |
| Bandbreedte per camera | 2-4 Mbps (H.265) | 8-16 Mbps (H.265) |
| Opslag per camera/dag | 10-20 GB | 40-80 GB |
| Cameraprijs | $50-150 | $150-400 |
| NVR-vereisten | Standaard NVR, gematigde verwerking | Krachtige NVR, meer verwerkingskracht |
Het patroon is duidelijk: 4K levert ruwweg de dubbele werkafstand voor identificatietaken, maar tegen ongeveer 4x de kosten voor bandbreedte en opslag. De vraag is of dat extra bereik de investering in infrastructuur voor uw specifieke project rechtvaardigt.
Wanneer 1080p voldoende is
Ondanks de marketingdruk richting hogere resoluties blijft 1080p voor een groot aantal installaties de juiste keuze. Kiezen voor 1080p waar dat volstaat, maakt budget vrij voor meer camera's, betere lenzen of langere bewaartermijnen, die allemaal uw totale beveiliging meer kunnen verbeteren dan ruwe resolutie.
Kleine ruimtes (onder 30 m²)
In ruimtes waar de maximale afstand van camera tot onderwerp minder dan 5-6 meter is, biedt 1080p ruim voldoende pixeldichtheid voor gezichtsidentificatie. Kantoorruimtes, serverruimtes, magazijnen en kleine winkelruimtes vallen in deze categorie. Upgraden naar 4K levert in deze ruimtes afnemende meeropbrengsten op, omdat de onderwerpen al dichtbij genoeg zijn voor uitstekend detail.
Toezicht op korte afstand (onder 10 m)
Elke camerapositie waar het interessegebied binnen 10 meter ligt, is een sterke kandidaat voor 1080p. Deuropeningen, gangen, trappenhuizen, liften, receptiebalies en kassaterminals vallen allemaal binnen dit bereik. Op deze afstanden levert een 1080p-camera met de juiste lens detail op identificatieniveau.
Projecten met een beperkt budget
Als het totale budget vaststaat, is het veel beter om alle kritieke gebieden met 1080p-camera's te dekken dan de helft van de gebieden met 4K. Blinde vlekken zijn een groter beveiligingsrisico dan een lagere resolutie. Een 1080p-systeem van 16 camera's met volledige dekking presteert altijd beter dan een 4K-systeem van 8 camera's met gaten.
Systemen met veel camera's
Systemen met 32, 64 of meer camera's hebben bij 4K te maken met serieuze beperkingen in opslag en bandbreedte. Een systeem van 64 camera's in 4K kan voor slechts 30 dagen bewaren meer dan 100 TB opslag nodig hebben. Bij 1080p heeft hetzelfde systeem slechts 20-30 TB nodig, een enorm verschil in kosten voor NVR en harde schijven.
Bestaande netwerkinfrastructuur
Als uw gebouw al Cat5e-bekabeling en 100 Mbps-switches heeft, zou upgraden naar 4K-camera's betekenen dat het hele netwerk-backbone vervangen moet worden. 1080p-camera's werken perfect over bestaande Cat5e-infrastructuur en zijn daardoor de praktische keuze voor renovatieprojecten waarbij herbekabeling niet tot de opdracht behoort.
Wanneer 4K schittert
4K-camera's rechtvaardigen hun meerprijs in situaties waarin afstand, detail en digitale zoom een meetbaar verschil maken voor de beveiligingsresultaten. Dit zijn de situaties waarin 4K niet alleen prettig is, maar echt verandert wat het systeem kan bereiken.
Grote open gebieden
Parkeerterreinen, magazijnvloeren, showrooms, schoolpleinen en gebouwomtrekken profiteren enorm van 4K. Het zijn gebieden waar de camera afstanden van 20-40 meter of meer moet dekken. Op 30 meter levert een 1080p-camera slechts detail op observatieniveau, terwijl een 4K-camera nog steeds detail op herkenningsniveau geeft. Eén 4K-camera kan in veel scenario's met een groot gebied effectief twee 1080p-camera's vervangen.
Kentekenherkenning (ANPR/LPR)
Kentekens lezen vraagt een hoge pixeldichtheid op een klein doel. Een 4K-camera kan kentekens betrouwbaar vastleggen op 20-25 meter, tegenover slechts 10-12 meter bij 1080p. Voor in- en uitrijstroken van parkeerterreinen, slagbomen en camera's gericht op de weg verruimt 4K de bruikbare opnamezone aanzienlijk en geeft het betere resultaten bij integratie met ANPR-software.
Gezichtsidentificatie op afstand
Een gezicht identificeren op camerabeelden vraagt ongeveer 80 pixels over de breedte van het gezicht (volgens de norm IEC 62676-4). Een 4K-camera haalt dit op ongeveer 15-20 meter met een standaardlens, tegenover 8-10 meter bij 1080p. Voor hoofdingangen, hallen en receptiezones waar personen op wisselende afstand kunnen staan, biedt 4K een veel grotere identificatiezone.
Digitaal inzoomen en forensische controle
Dit is aantoonbaar het sterkste argument voor 4K. Bij het terugkijken van beelden na een incident moeten onderzoekers vaak inzoomen op specifieke delen van het beeld: een gezicht in een menigte, een hand bij een kassa, een kenteken aan de overkant van een terrein. Een 4K-beeld bijsnijden tot 25% van de oppervlakte levert nog steeds een beeld van volledige 1080p-kwaliteit op. Dezelfde uitsnede van een 1080p-beeld geeft een wazig, onbruikbaar beeld van 480x270 pixels. Voor waardevolle doelen die bewijs van forensische kwaliteit vereisen, is 4K duidelijk een vereiste.
Toekomstbestendigheid
Een goed geïnstalleerd camerasysteem moet 5-7 jaar meegaan voor een grote vernieuwing. Systemen die nu met 1080p worden geïnstalleerd, voelen mogelijk binnen 3-4 jaar ontoereikend aan naarmate de verwachtingen van klanten en wettelijke eisen veranderen. 4K op sleutelposities zorgt ervoor dat het systeem effectief blijft gedurende de geplande levensduur en stelt de vervanging van camera's uit.
Impact van bandbreedte en opslag
De infrastructuurkosten van 4K zijn waar het resolutiedebat serieus wordt. Een hogere resolutie betekent evenredig meer data om te vervoeren, te verwerken en op te slaan. Inzicht in deze cijfers is essentieel voordat u zich vastlegt op 4K voor uw hele systeem.
Bandbreedtevergelijking: systeem met 16 camera's
Met H.265-compressie bij 25 fps continu opnemen:
1080p: 16 camera's x 2-4 Mbps = 32-64 Mbps in totaal
4K: 16 camera's x 8-16 Mbps = 128-256 Mbps in totaal
Een volledig 4K-systeem vraagt 4x de capaciteit van het netwerk-backbone. Dat betekent vaak upgraden van één Gigabit-uplink naar een 10GbE-backbone of meerdere NVR's gebruiken met verdeelde opname.
Opslagvergelijking: 16 camera's x 30 dagen
Continu opnemen met H.265-compressie:
1080p: 16 camera's x 15 GB/dag x 30 dagen = ~7.2 TB (2x HDD van 4TB)
4K: 16 camera's x 60 GB/dag x 30 dagen = ~28.8 TB (4x HDD van 8TB)
Het opslagverschil is aanzienlijk. Een 4K-systeem van 16 camera's met een bewaartermijn van 30 dagen vraagt 4-8 harde schijven van bewakingskwaliteit, terwijl hetzelfde systeem in 1080p er maar 2 nodig heeft.
Compressie maakt een enorm verschil
De codec die u kiest, heeft grote invloed op de werkelijke eisen voor opslag en bandbreedte:
| Codec | 4K-bitrate | Besparing t.o.v. H.264 |
|---|---|---|
| H.264 | 16-24 Mbps | Basislijn |
| H.265 (HEVC) | 8-16 Mbps | ~50% minder |
| H.265+ (Hikvision) | 4-8 Mbps | ~70% minder |
| Smart H.265+ (Dahua) | 4-8 Mbps | ~70% minder |
Slimme codecs zoals H.265+ van Hikvision en Smart H.265+ van Dahua gebruiken codering met variabele bitrate, wat de data bij statische scènes sterk vermindert. In typische toezichtsituaties (waar het grootste deel van het beeld het grootste deel van de tijd stilstaat) kunnen deze codecs de 4K-bandbreedte terugbrengen tot bijna het niveau van 1080p H.264.
Variabele bitrate (VBR) vs constante bitrate (CBR): Gebruik voor camera-opnames altijd VBR. CBR verspilt bandbreedte door altijd dezelfde datasnelheid te verzenden, ongeacht de complexiteit van de scène. VBR past zich in realtime aan: weinig data in rustige perioden en meer bij bewegingsgebeurtenissen. De meeste moderne NVR's gebruiken standaard VBR, maar controleer deze instelling tijdens de ingebruikname.
Netwerkinfrastructuur
Uw netwerkinfrastructuur bepaalt of 4K überhaupt haalbaar is. 4K-camera's inzetten op een te klein netwerk leidt tot weggevallen beelden, gaten in de opname en onbetrouwbare beelden, waardoor het doel van de hogere resolutie volledig verloren gaat.
Netwerkeisen voor 1080p
Standaard Cat5e-bekabeling (maximaal 100m) werkt prima. Onbeheerde PoE-switches van 100 Mbps verwerken tot 16-24 camera's op één switch. Het PoE-budget is bescheiden: 7-10W per camera. De meeste bestaande commerciële netwerkinfrastructuur ondersteunt 1080p zonder upgrades.
Netwerkeisen voor 4K
Cat6-bekabeling wordt aanbevolen voor betrouwbare 4K-transmissie over langere afstanden. Beheerde Gigabit PoE-switches zijn vereist: poorten van 100 Mbps kunnen 4K-bitrates niet betrouwbaar aan. Het PoE-budget stijgt naar 12-15W per camera (sommige 4K-camera's met IR en verwarming verbruiken tot 25W). Plan PoE++ (802.3bt) in voor PTZ- en multisensor-4K-camera's.
Backbone-bandbreedte
De uplink tussen uw PoE-switch en NVR moet de totale bitrate van alle camera's op die switch aankunnen. Voor 16x 4K-camera's van elk 12 Mbps heeft de backbone minimaal 192 Mbps aanhoudende doorvoer nodig. Eén Gigabit-uplink redt dat, maar reken extra ruimte voor beheerverkeer van het netwerk. Systemen met 32+ 4K-camera's moeten 10GbE-backbone-verbindingen gebruiken of de camera's over meerdere NVR's verdelen.
Kostenanalyse
Voor een eerlijke vergelijking moet u de totale systeemkosten meenemen, niet alleen de cameraprijs. 4K beïnvloedt elk onderdeel van de signaalketen: camera's, lenzen, NVR, opslag, netwerkswitches en bekabeling. De volgende tabel toont een realistische kostenvergelijking voor een commerciële installatie met 16 camera's:
| Onderdeel | 1080p-systeem | 4K-systeem |
|---|---|---|
| 16x camera's | $1,200 - $2,400 | $2,400 - $6,400 |
| NVR (16-kan.) | $400 - $800 | $800 - $1,500 |
| Opslag (30 dagen) | $200 - $400 (2x 4TB) | $600 - $1,200 (4x 8TB) |
| PoE-netwerkswitch | $150 - $300 | $300 - $600 |
| Bekabeling (Cat5e / Cat6) | $400 - $800 | $500 - $1,000 |
| Installatiewerk | $1,500 - $3,000 | $1,800 - $3,500 |
| Totale schatting | $3,850 - $7,700 | $6,400 - $14,200 |
| Prijsverschil | Een 4K-systeem kost ongeveer 65-85% meer dan 1080p | |
Het totale kostenverschil is aanzienlijk: een compleet 4K-systeem kost doorgaans 65-85% meer dan het equivalente 1080p-systeem. Daarom is een strategie met gemengde resoluties vaak financieel het verstandigst.
Strategie met gemengde resoluties
De slimste aanpak voor de meeste commerciële camerasystemen is niet "alles 4K" of "alles 1080p", maar een bewuste mix van resoluties afgestemd op de eisen van elke camerapositie. Zet 4K in waar de extra resolutie meetbare beveiligingsvoordelen oplevert en gebruik overal elders 1080p.
Kandidaten voor 4K (posities met hoge prioriteit)
- •Hoofdingang / receptie: het belangrijkste identificatiepunt voor iedereen die het gebouw betreedt. 4K breidt betrouwbare gezichtsherkenning uit tot 15-20 meter.
- •In- en uitrijstroken van het parkeerterrein: kentekens vastleggen op afstand. 4K maakt ANPR mogelijk op 20-25 meter en dekt bredere opnamezones bij voertuigsnelheid.
- •Kassa's / transactiegebieden met hoge waarde: close-upbeelden van forensische kwaliteit voor geschillenbeslechting. 4K legt handbewegingen en transactiedetails helder vast.
- •Omtrek met eisen voor groot bereik: hekwerken, gebouwgevels en brede buitenzones waar camera's meer dan 30 meter afstand moeten dekken.
Kandidaten voor 1080p (standaardposities)
- •Binnengangen en gangen: smalle ruimtes waar personen binnen 5-8 meter van de camera passeren. 1080p geeft op deze korte afstanden uitstekend detail.
- •Neveningangen en nooduitgangen: punten met minder verkeer waar 1080p nog steeds heldere identificatiebeelden vastlegt op gebruikelijke deurafstanden.
- •Trappenhuizen en liftbinnenruimtes: besloten ruimtes waar de maximale kijkafstand onder 5 meter ligt. 4K zou hier verspild zijn.
- •Algemene dekking van ruimtes: pauzeruimtes, opslagruimtes en achterkantzones waar detail op observatieniveau (activiteit en richting vaststellen) volstaat.
Voorbeeld: gemengd systeem met 16 camera's
Een typisch middelgroot commercieel gebouw met een aanpak met gemengde resoluties:
4x 4K-camera's: hoofdingang, parkeerinrit, parkeeruitrit, kassagebied
12x 1080p-camera's: gangen (4), nevendeuren (3), trappenhuizen (2), magazijn (2), pauzeruimte (1)
Bandbreedte: (4 x 12 Mbps) + (12 x 3 Mbps) = 48 + 36 = 84 Mbps in totaal
Opslag (30 dagen): (4 x 60 GB x 30) + (12 x 15 GB x 30) = 7.2 TB + 5.4 TB = 12.6 TB
Geschatte kosten: ~$5,200 - $10,500 (ruwweg 35-45% besparing ten opzichte van volledig 4K)
Opmerking over NVR-compatibiliteit: Zorg dat uw NVR opname met gemengde resoluties ondersteunt. De meeste moderne 4K-NVR's verwerken elke combinatie van 1080p-, 4MP- en 4K-camera's op dezelfde unit. Oudere NVR's of budgetmodellen kunnen echter beperkingen hebben: controleer de specificatie van de decodeercapaciteit, die bepaalt hoeveel 4K-streams tegelijk de NVR kan tonen en opnemen.
Gerelateerde artikelen
Hoe resolutie en afstand de pixeldichtheid beïnvloeden
Bereken de opslag voor elke resolutie en bewaartermijn
DORI-conformiteit - wanneer 1080p volstaat vs 4K vereist
Vergelijk 1080p vs 4K-dekking live zonder een JVSG-licentie
Beste gratis CCTV-ontwerpsoftware 2026 - 4K-klare keuzes